Schránka dôvery
Dňa 10. 10. 2022 sme oslávili Svetový deň duševného zdravia, ktorým si od roku 1991 každoročne pripomíname, aké dôležité je pre človeka duševné zdravie a starostlivosť oň. Pri tejto príležitosti bola v priestoroch školy umiestnená Schránka dôvery.
Čo je Schránka dôvery, kedy, kde a ako ju využiť?
Schránka dôvery je tu kedykoľvek pre všetkých, ktorí chcú niečo povedať, no slová sa im ľahšie nachádzajú, keď ich nemusia vysloviť, ale stačí ich napísať na papier a anonymne vložiť do schránky, ktorá sa nachádza na nástenke pri kabinete školskej psychologičky (v B pavilóne, na poschodí, v priestore oproti počítačovej učebni).
Schránka dôvery je priestor pre všetky odkazy - či už chcete niekoho alebo niečo pochváliť, potešiť, podať návrh na zlepšenie, zdieľať zážitky, podeliť sa o radosti i starosti, získať odpovede na rôzne otázky, upozorniť na problémy, ktoré si vyžadujú riešenia alebo len jednoducho: chcete byť vypočutí.
Ako na to a čo s tým? - Jednoducho. Napíšte na papier, čo trápi vašu dušu, čo chcete zdieľať, o čom sa chcete porozprávať, odkaz ošetrite dávkou slušnosti, pokiaľ očakávate adresnú odpoveď, uveďte aj kontakt na seba (e-mailová adresa, trieda z ktorej odkaz pochádza). Schránka dôvery bude otváraná vždy v piatok po vyučovaní, odkazy budú ďalej riešené školskou psychologičkou. Slušné anonymné odkazy a odpovede na ne budú zverejnené na nástenke v priebehu nasledujúceho týždňa, ostatné budú riešené individuálne.
Sme tu, aby sme VÁS vypočuli, na vaše podnety sa vopred tešíme a budeme im venovať náležitú pozornosť!A na záver...
Ako sa môžeme starať o svoje duševné zdravie?
Liga za duševné zdravie zverejnila brožúrku: ,,Desatoro o tom ako byť duševne zdravý," ktorú si môžeme stiahnuť (dusevnezdravie.sk-letak-desatoro-dl-v5.pdf), vytlačiť, umiestniť na viditeľné miesto a denne sa snažiť držať jednotlivých krokov:
1. Prijímaj sám seba!
Spoznávaj seba, svoje dary, svoje prednosti i slabosti. Vybuduj si k sebe úctu, ale neber sa veľmi vážne.
2. Hovor o tom!
Hovor o tom, čo ťa trápi, čoho sa bojíš, čo si vyčítaš, o svojich smútkoch, ale i radostiach a úspechoch. Zdieľaná starosť je polovičná, zdieľaná radosť dvojnásobná!
3. Buď aktívny!
Život je rieka, raz plávame s prúdom, raz proti nemu. Vždy je za čím ísť a pred čím utekať. Kým sa hýbeme, žijeme a naopak. Stanovuj si nové ciele (hoci aj malé) a choď za nimi.
4. Uč sa nové veci!
Stále je čo spoznávať a učiť sa. Skúsenosť je neprenosná. A aj keď sa ti niečo nepodarí, vždy si môžeš povedať „aspoň som to skúsil“.
5. Stretávaj sa s priateľmi!
Príbuzných si nevyberáme, ale priateľov áno. Sympatia, náklonnosť, kamarátstvo, priateľstvo, láska sú zdrojom opory a radostí života.
6. Rob niečo tvorivé!
Géniov je málo, ale tvorcom je každý z nás. Tvoriť môžeme v ateliéri i záhrade, v divadle i dielni. Proces je dôležitejší ako výsledok. Výtvor možno skritizovať, ale to, čo pri tvorbe zažijeme, nám nikto nezoberie.
7. Zapoj sa a pomáhaj!
Pohyb krídiel motýľa v jednom kúte sveta môže spôsobiť búrku na jeho opačnom konci. Zaujímaj sa o to, čo sa deje vo svete a okolo teba. Politika, ekológia, charita, pomoc tým, ktorí to potrebujú, dávajú zmysel nášmu vlastnému životu. Snaž sa pomáhať tam, kde je to potrebné a kde sa to dá.
8. Neváhaj požiadať o pomoc!
Ak cítiš, že tvoje bremeno je priťažké, požiadaj o pomoc.
9. Oddychuj a uvoľni sa
Uč sa oddychovať a hľadaj veci a činnosti, ktoré prinášajú radosť a relax.
10. Zdolávaj prekážky!
Každá životná prekážka je novou príležitosťou na rast a zmenu.
11. Neboj sa snívať!
Vytváraj si sny, pomôžu ti definovať to, k čomu sa chceš priblížiť.
12. Ži tu a teraz!
Minulosť je mŕtva a budúcnosť ešte len vytváraš. Jediná realita je práve teraz.
A prečo je v desatore duševného zdravia dvanásť prikázaní? - Nikto predsa nie je dokonalý!