Informácia o poskytovaní dotácie na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa od 01.09.2024 na deti, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy alebo základnú školu[1]
V zmysle § 4 ods. 3 písm. a) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov, je možné dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa (ďalej len „dotácia na stravu“) poskytnúť na dieťa, ktoré navštevuje
posledný ročník materskej školy (ďalej len „MŠ“) alebo základnú školu ( ďalej len „ZŠ“)
ak rodič dieťaťa alebo fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím súdu, písomne požiada o poskytnutie dotácie na stravu.
Dotácia na stravu sa poskytuje za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovno-vzdelávacej činnosti v poslednom ročníku MŠ[2], ZŠ na prvom stupni , ZŠ na druhom stupni a odobralo obed.
V súvislosti s poskytovaním dotácie na stravu si Vás dovoľujeme tiež informovať, že:
- za vyučovanie v ZŠ sa považuje aj individuálne vzdelávanie bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v ZŠ, pričom dotáciu na stravu je možné poskytnúť len v prípade, ak obed pre dieťa bude odobratý v školskej jedálni,
- dotáciu na stravu je možné poskytnúť na dieťa aj v prípade, ak sa dieťa nestravuje v zariadení školského stravovania z dôvodu, že zdravotný stav dieťaťa podľa posúdenia ošetrujúceho lekára– špecialistu (napr. gastroenterológ, diabetológ, imunológ, alergológ a pod.) vyžaduje osobitné stravovanie a zariadenie školského stravovania nevie zabezpečiť takéto jedlo. Podmienkou však je, že o stravovanie v školskej jedálni požiadate a Vaše dieťa bude zaradené do zoznamu stravníkov s tým, že školská jedáleň nevie zabezpečiť diétnu stravu (dieťa si diétnu stravu prinesie na konzumáciu v rámci obeda do MŠ alebo ZŠ).
Ak Vaše dieťa navštevuje ZŠ alebo posledný ročník MŠ a máte záujem o poskytovanie dotácie na stravu na Vaše dieťa, je nevyhnutné požiadať o dotáciu na stravu na tlačive (návratka), ktorú žiadame doručiť zariadeniu školského stravovania: ŠJ pri ZŠ s MŠ, Školská 7, 94107 Veľký Kýr spolu so zápisným lístkom písomne (cez letné prázdniny možnosť vhodiť do schránky umiestnenej na budove B-pavilónu ZŠ) alebo elektronicky cez Edupage/Zápisný lístok na stravovanie s NÁVRATKOU , a to najneskôr v termíne do 8.8.2024.
Zápisný lístok vypĺňa zákonný zástupca, ktorý chce prihlásiť svoje dieťa na stravovanie.
Zákonný zástupca dieťaťa môže požiadať o dotáciu na stravu formou Zápisného lístka s Návratkou.
Zápisný lístok na stravovanie s Návratkou k žiadosti o dotáciu na stravu môžete podať elektronicky cez EduPage zo svojho rodičovského konta.
Ako podať žiadosť cez mobilnú aplikáciu:
1. Na úvodnej obrazovke kliknite na 'červené plus' alebo na tehličku 'Žiadosti/Vyhlásenia'.
2. Kliknite na 'Žiadosť/Vyhlásenie' a vyberte Zápisný lístok na stravovanie s Návratkou.
3. Zvoľte školský rok, pre ktorý Zápisný lístok s Návratkou podávate.
4. Vyplňte ročník, ktorý bude Vaše dieťa v školskom roku, ku ktorému Zápisný lístok podávate, navštevovať.
(Ak podávate Zápisný lístok na budúci šk. rok napr. v júni, kedy dieťa navštevuje 4.ročník, potom zvoľte 5. ročník)
5. Zadajte číslo svojho účtu.
6. V hornej časti obrazovky stlačte "Podať novú žiadosť/vyhlásenie". Vaša žiadosť bude odoslaná škole.
Ak máte na škole viac detí a podávate žiadosť elektronicky, Návratku / Zápisný lístok je potrebné podať za každé dieťa zvlášť.
[1] Je na rozhodnutí zriaďovateľa školy, akú formu prejavenia záujmu o poskytnutie dotácie na stravu na dieťa použije (v zápisnom lístku na stravovanie alebo na samostatnom tlačive, pričom môže ísť o písomnú alebo elektronickú formu, napr. prostredníctvom Edupage), avšak zriaďovateľ školy musí mať jednoznačne preukázané, že rodič dieťaťa podľa § 4 ods. 3 písm. a) zákona o dotáciách požiadal o poskytnutie dotácie na stravu.
[2] Deťom v MŠ, ktoré nenavštevujú posledný ročník sa bude dotácia na stravu od 01.05.2023 poskytovať za rovnakých podmienok, ako doteraz, t.j. ak ide o dieťa, ktoré žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.